Birey | YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER Eskişehir Birey ,Birey Özel Öğretim Kursu,Üniversiteye Hazırlık ,Başarılı Kurs

Birey | YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER Eskişehir Birey ,Birey Özel Öğretim Kursu,Üniversiteye Hazırlık ,Başarılı Kurs

Birey | YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER Eskişehir Birey ,Birey Özel Öğretim Kursu,Üniversiteye Hazırlık ,Başarılı Kurs

Birey | YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER Eskişehir Birey ,Birey Özel Öğretim Kursu,Üniversiteye Hazırlık ,Başarılı Kurs
  • HABER | MEDYA
  • 2022-03-18

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Birey | Blog | YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Alınan yeni karara göre 2022’de yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulaması kaldırılmıştır. Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacaktır.YKS'nin 2021’de yapılan ilk oturumu olan TYT'ye 2 milyon 592 bin 579 aday, AYT'ye 1 milyon 781 bin 760 aday, YDT'ye ise 130 bin 522 aday başvuru yapmıştı. Bu yıl da benzer başvuru sayılarının beklendiği duyurusu ve YKS adaylarını ilgilendiren önemli bir düzenleme haberi YÖK tarafından 11.02.2022 akşamı kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu düzenlemelerden en dikkat çekeni uzun yıllardır uygulanan üniversite baraj puanlarının kaldırılmasına ilişkin olmuştur. İkinci kritik düzenleme ise TYT süresinin uzatılmasına ilişkin olurken, özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programlara giriş koşullarının üniversitelere bırakılması da üçüncü düzenleme olarak öne çıkmıştır.Yükseköğretim Kurulunca duyurulan yenilikleri ve en çok merak edilenleri 2022 YKS Kılavuzu'ndaki bilgiler ışığında sizler için 10 soruda derlemiş bulunmaktayız.1- YKS'de baraj puanı uygulamasının kaldırılması ne anlama geliyor?

2022 YKS'den itibaren SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanan TYT puan türünde 150 puan alma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırılmıştır. Bu düzenlemeyle üniversite sınavına giren ve puanı hesaplanan tüm adaylar, üniversite tercihi yapabilir duruma gelmiştir.2- Yerleştirme puanı nasıl belirlenecek?

Bu seneden itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına ortaöğretim başarı puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla puan üstünlüğüne göre yerleşme şansı elde edecektir.3- Hangi adayların TYT ve AYT sınav puanları hesaplanacak?

TYT sınav puanının hesaplanması için Temel Matematik Testi veya Türkçe testinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecektir. TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT veya YDT'ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA ve DİL puanları hesaplanmayacaktır. SAY, SÖZ ve EA puan türündeki sınav puanlarının hesaplanması için gerekli olan ilgili puan türüne ilişkin AYT'deki iki testin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı ile DİL puan türündeki sınav puanının hesaplanması için gerekli olan YDT’den 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecektir.4- Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan üniversite programlarında uygulama nasıl olacak?

YÖK'ün düzenlemesinden önceki uygulamada, özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri olması gerekiyordu. 2022 YKS'den itibaren özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için adayın TYT puanının hesaplanması gerekecektir. Yani özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adayların 2022 YKS'ye başvuru yapmaları zorunlu olacaktır. Ayrıca, özel yetenek sınavında taban puan şartı aranıp aranmamasına, aranacak ise en az kaç puan almış adayların başvurabileceklerine ilgili üniversiteler karar verecek ve basın organlarıyla adaylara duyuracaktır.5- Bazı programlardaki "başarı sırası koşulu" uygulaması devam edecek mi?

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih edebilmek için gerekli olan “en düşük başarı sırası koşulu uygulanması” devamlılığını koruyacaktır. Öğrenciler, aşağıda verilen sıralamaların içinde olması durumunda ilgili programları tercih edebileceklerdir.

Tıp Programları: SAY en düşük sıralama 50.000

Diş Hekimliği Programları: SAY en düşük sıralama 80.000

Eczacılık Programları: SAY en düşük sıralama 100.000

Hukuk Programları: EA en düşük sıralama 100.000

Mimarlık Programları: SAY en düşük sıralama 250.000

Mühendislik Programları: SAY en düşük sıralama 300.000

Öğretmenlik Programları: İlgili Puan Türü en düşük sıralama 300.0006- 2021 TYT'de alınan 200 ve üzeri puanlar, 2022 YKS'de kullanılabilecek mi?

2021 TYT puanı 200 ve üzeri olan öğrenciler, istedikleri takdirde 2022 YKS'nin hiçbir oturumuna girmeden 2021 TYT puanını 2022 YKS yerleştirmelerinde kullanabilecekler, ancak bu adayların 2022 YKS'ye başvuru yapmaları zorunlu olacak. 2021 TYT'de alınan 200 ve üzeri puanlar, 2022 YKS'de dönüştürülerek kullanılabilecektir.7- Geçen yılki TYT puanı 200 ve üzerinde olanlar, özel yetenek sınavı sonucu üniversiteye yerleşmek isterlerse ne yapmaları gerekiyor?

Bu durumda olup ilgili yükseköğretim kurumlarınca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleşmek isteyen adayların da dönüştürülmüş puanlarının hesaplanabilmesi için 2022 YKS'ye başvuru yapmaları gerekecektir.8- TYT 200 ve üzeri puan uygulamasının bir sonraki yıl kullanılması uygulaması devam edecek mi?

2022 YKS'den itibaren alınan TYT 200 ve üzeri puanlar bir sonraki yıl kullanılamayacaktır.9- YKS'de sınav sürelerine ilişkin değişiklik var mı?

Yükseköğretim Kurulu’nun açıklamasına göre, YKS'nin ilk oturumu ve en çok adayın katıldığı TYT'nin 135 dakika olan sınav süresi, 30 dakika artırılarak 165 dakika olarak uygulanacaktır. YKS'nin ikinci oturumu olan AYT ise daha önceki yıllarda olduğu gibi 180 dakika, üçüncü oturum olan YDT ise 120 dakika olarak uygulanmaya devam edecektir.

 

Yeni duyurular olması durumunda sayfamızdan güncelleme yapılacaktır. Takipte kalmanızı önemle rica ederiz.

Eskişehir Birey Özel Öğretim Kursu Rehberlik Servisi